A poszt első részét IDE KATTINTVA tudod elolvasni.
Most pedig a második rész következik – ebben arról lesz szó, milyen képességeket érdemes fejlesztenünk, milyen játékok , tevékenységek azok, melyek hatékonyan készítik elő az olvasás, írás és számolás zökkenőmentes elsajátítását.
Sokszor hallom felháborodott szülők hangját: SEMMILYEN FEJLESZTŐ JÁTÉK nem szükséges, az óvodás gyerek legfőbb lételeme a szabad játék.
ÉS ezzel teljesen egyetértek. Csakhogy a mondat úgy szól, hogy az óvodások legfőbb lételeme a szabad játék, és nem úgy, hogy egyetlen lételeme a szabad játék.
Szerintem nagyon fontos, hogy kötött tevékenységekbe is bevonható legyen egy óvodás korú gyermek. Ennek ideális időtartama 10-20 perc legyen, körülbelül ennyire van kalibrálva a figyelmük tartóssága.
Nézzük sorban a játékokat! A bemutatás sorrendje nem fontosság szerint mutatja a játékokat, és az általam összeszedett játékok nem merítik ki az iksolába lépéshez fontos összes képesség fejlesztését.
Azonosság-különbözőség
Ebben a játékban kis kártyákat találsz, minden kártyán két ábrát láthattok. Ezekről kell eldönteni, hogy egyformák-e vagy nem.
A lapokat nyomtassuk ki, lamináljuk a hosszabb használhatóság érdekében, majd vágjuk szét a kártyákat!
Keverjük meg őket, majd tegyük lefordítva az asztal közepére! A játékosok felváltva húznak, mejd mindneki eldönti, egyforma-e a két képecske a lapon, vagy különbözőek.
Ha jól válaszoltunk, akkor megtarthatjuk a kártyalapot. Az nyer, aki előbb összegyűjt 5 egyforma, és 5 különböző képet ábrázoló kártyalapot.
Ha már olvasni is tud a gyerkőc, akkor érdemes a rövid szavakkal is próbálkozni. Vagy a gyerekekkel is játszhatunk közösen: a kisebb gyerkőc a képes kártyákkal, a nagyobb gyerkőc a feliratos kártyákkal játszik, és ezekből gyűjti az 5-5 kártyát.
Színek pontos ismeretete – Kattints a játékért!
Logikus gondolkodás – matematikai alapképességek – Kattints ide!
Ellentétek BINGÓ játék – megfelelő szókincs kialakítása – Nézd meg itt!
Grafomotorika megfelelő szintje – VINGÓ-val is fejleszthető – a játékot itt találod!
Írás előkészítéséhez használható lapokat ITT találsz.
Külön ajánlom a Ki vagyok én? lapbook-ot, mely azokat a témaköröket dolgozza fel, amelyek egy iskolába készülő gyereknél nagyon fontosak.
Holnap következik az “Óvodába készülünk” poszt! 🙂
Az “Egyforma-nem egyforma” kártyákat letöltheted az esti hírlevélből!
FELIRATKOZOM, ÉS LETÖLTÖM A JÁTÉKOT!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág az azonosség különbséget most kezdtem a lányommal, el tudnád küldeni a letölthető linket? Sajnos tavaly még nem voltam szerintem felíratkozva, mert nem találom meg. Nagyon köszönöm.
Kedves Anita! Kedden, azaz március 3-án küldtem ki a tavaszi linkeket, abban a levélben megtalálod.
Kedves Virág!
Lehet kicsit ostoba a kérdés, de nekem nem egyértelmű: az elforgatás és a tükrözés is különbség, vagy az azonosnak számít és csak nehezíti az összehasonlítást. Köszönöm válaszát!
Kedves Renáta!
Az most különbözőnek számít! 🙂