A csipeszről a házimunka, ezen belül is a teregetés ugrik be a legtöbb embernek, ugye? Most megmutatom, hogyan tudjuk a csipeszeket a játékos, tevékenységközpontú tanulás szolgálatába állítani!
A csipeszek alkalmazásának több előnye is van.
- a kisgyermek a mutató-és hüvelykujját használja, amikor dolgozik vele. Ez a két ujj pedig kulcsfontosságú szerepet kap a helyes ceruzafogás kialakításában.
- tevékenység központú tanulási helyzetet tesz lehetővé
- sok feladatnál rögzíthetjük a balról jobbra való haladási irányt, mely később az írás-olvasástanulásnál kap fontos szerepet.
Nézzük, hogyan is használjuk a csipeszeket!
Először is lehet színenként válogatni őket. 4-5 éves gyerekeknek jó kis feladat! A válogatás után fel is kell ám csipeszelni egy kötélre (ugrókötelet szoktam két széktámlára kötni)!
Fontos maga a csipeszelés mozdulata, és ne felejtsük el kihasználni a lehetőséget a balról jobbra való haladás megerősítésére! Kérjük meg a gyerekeket, hogy balról jobbra haladjanak! A feladatvégzés közben figyelhetjük, melyik kezüket használják!
A csipeszeket lehet számolni, lehet lábujjakkal egyik tálból a másikba pakolni, ezek mind kiváló játékos tanulási alkalmak az ovis korosztály számára!
A papírboltokban vásárolhatunk kis matricákat, akár színes pöttyöket, akár fehéreket – én még számokkal is találtam. Ezek segítségével pillanatok alatt betűket, számokat, jeleket ragaszthatunk a csipeszekre. Ha nem kapunk kis matricákat, javaslom a facsipesz használatát. Ezekre filctollal lehet írni.
Didaktikai szempontból én szeretem a színes műanyagot, mert kedvemre alakíthatom a feladatokat aszerint, hogy számít-e a csipesz színe, vagy teljesen mellékes. Jó kis agytorna a gyerekeknek!
A matricákra írhatunk pl. betűket. sokféle játék játszható: ki kell találnia, melyik értelmes szót tudja kirakni belőlük, diszlexiás gyerekeknél fejleszti a szerialitást. Egyénileg, kiscsoportban, és osztályban is találhatunk ki feladatokat hozzá.
Ötödik osztályos hangtan anyagrészhez is kapcsolható. Minden gyerek húz egy hangot, és a megfelelő helyre csipeszeli fel: zöngés-zöngétlen, mássalhangzó-magánhangzó, stb. Nagyobb kartonlapra halmazokat is készíthetünk, és az összes hang felkerülhet egy “hangtérképre”.
Számok is kerülhetnek a csipeszekre. Egészen egyszerű a képen látható feladat: pohárba gombokat teszünk, a gyerekeknek pedig egyeztetniük kell a mennyiségeket a csipeszen található számokkal. Nehezebb kihívásokat is készíthetünk, akár szorzótábla gyakorlására is alkalmas.
A pohárba két számkártyát teszünk, pl: 6 és 7, a csipeszre pedig 42-t írunk. Meg is fordíthatjuk a feladatot: egy számkártyára ráírjuk a 42-t, és erre két csipeszt kell tenni: a 6-ost, és a 7-est.
Ha műveleti jeleket, zárójeleket is ragasztunk a csipeszekre, feladat lehet megállapítani a helyes sorrendet.
Logico feladatlapokhoz sem kell keretet vásárolnunk, csipeszekkel remekül megoldhatók a feladatlapok. Sőt, kedvünkre gyárthatjuk ezeket bármilyen témakörben.
A csipeszeket “gyűjtésre” is használhatjuk, például a piros színű csipesz jelöli a főneveket, kék a mellékneveket, a sárga az igéket. Egy tanulócsoportnak szókártyákat osztunk, és a megfelelő színű csipeszekkel fogják össze ezeket.
Ha te is használod a csipeszeket munkád során, és van még ötleted a felhasználásra, kérlek, oszd meg velünk itt, egy hozzászólásban!
Olvasd el a sorozat többi részét is!
Játék és tanulás francia kártyával
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Ha osztálynyi gyerekkel játszunk, lehet csipeszgyűjtést rendezni, hasonló egy fogóhoz: Mindenki kap négy különböző színű csipeszt, amit valahova a ruhájára csíptet. Majd elkezdődik a futás, üldözés. Cél minél több csipeszt megszerezni másoktól és felcsíptetni a saját ruhánkra. Előzőleg valami időkorlátot szabunk, amikor az idő lejár (sípszó, taps, csörgőóra stb.), megnézzük, ki gyűjtött a legtöbbet és örülünk. Utána úgy gyűjtjük össze a csipeszeket, hogy kijelölünk négy embert, aki az egyes színeket gyűjti (pl. valaki a pirosat, másik a sárgát stb.) és úgy kell hozzájuk eljuttatni a csipeszeinket, hogy nem mozdulhatunk a helyünkről. Itt nincs verseny, viszont lehet egymásnak segíteni.
Kisebbekkel lehet egyik tálból a másikba pakolni mindenfélét csipeszekkel (pamut gömböt, vattakorongot elég könnyű). Vagy egymásnak átadni valamit úgy, hogy csak a csipesszel foghatjuk meg, ez már nehezebb.
Színtanuláshoz is használható, pl. egy színes korongra, vagy papírcsíkra kell a megfelelő helyre a megfelelő csipeszt felcsíptetni.
Köszönöm, Orsi! Nagyszerű játékok! 🙂
Hogy ez milyen jó ötlet a Logiconál!!! Mióta szemeztem vele, csak a keretre sajnáltam a pénzt… De hol lehet ennyire színes csipeszeket venni?
Én a DM-ben vettem őket. Tényleg jók a színei! 🙂
én kézimunka órán csipeszállatkákat készítettem, nagyon élvezték, fa csipeszt használtunk
Köszönöm az ötleteket!
Mi az oviban függöny aljára sorminta gyakorlására is használjuk – kisebbeknek csak 2 szín váltakoztatása a játék, míg nagyobbaknak akár lehet 3 szín, de ha bármilyen formát rajzolunk, ragasztunk a csipeszre, akkor bővül a lehetőségek sora.
Nálunk most egy számolós játék a kedvenc – nagy korongot cikkekre osztunk, ezekbe – most télen – hópelyheket ragasztunk. A csipeszekre pöttyöket és/vagy számokat rajzolunk és indulhat a mennyiségek egyeztetése.
Az ötlet nem saját, de terveim szerint több témában is elkészítem majd.
Szeretem az oldaladat, további jó munkát kívánok!
Nagyon jó ötlet a sorminta is! 🙂
Egy foglalkozásra járunk ahol van egy feladat csipeszekkel.Szines párnákat tesznek ki ezek a fészkek el vannak szórva ugyanolyan színű papir darabkák ezek a giliszták csipesszel kell őket összeszedegetni a kis csibéknek és a megfelelő színű párnára tenni közben zene szól és a zene végéig be kell fejezniük,nagyon jó koncentrációs gyorsasági és logikai gyakorlat,nagyon élvezik a gyerekek.
Nagyon jó az oldal,további jó munkát és mindig izgatottan várom az ujjabb ötletet.
Nagyon jó játék! Köszönjük! 🙂
Én a csipeszes feladatokat mindig azzal kezdem, hogy egy kosárnyi csipeszt feldobok, szétszórok a szőnyegen. Frenetikus a hatás, a gyerekek imádják. Mindenki a saját színét gyűjti és a kisszék ülőlapjára teszi. Következő feladat a csipeszeket egyesével a szék háttámlájára felcsíptetni sorban. Nagyon jól néz ki, mint egy indián fejdísz. Azután egyesével leszedni, esetleg bal kézzel, vagy váltott kézzel. Gyerekektől függően vagy verseny, vagy nem. Nem tudják megunni.
Kartonból készítettem sárga kört, erre sárga csipeszt teszünk körbe, kész a napocska, barnából csináltam kopasz sünit, csipesz lesz a tüskéje. Ez is jó, de a székeset szeretik a legjobban a gyerekek.
Most olvastam a Busy Teacher című honlapon, hogy kártyákra szócsontvázakat írnak úgy, hogy a mghangzók helyét kihagyják, a mghk kerülnek a csipeszre, azt kell a megfelelő helyre csíptetni. Nagyon szeretem az írás nélküli helyesírás gyakorló ötleteket.
Nagyszerűnek tartom, hogy egyszerű eszközöket használsz a fejlesztéshez! Köszi a jó ötleteket