Nem is sejtjük, mennyi játékötlet, matematikai tapasztalatszerzés, problémahelyzet, és fejlesztési lehetőség rejlik egy gombosdobozban! Borítsuk ki az asztalra a gombjainkat, és biztos vagyok benne, hogy az ovis-kisiskolás gyerekeink felállnak a számítógép mellől!
Na ugye? Már ott is állnak melletted! 🙂 Kérdezd meg tőlük, melyik gomb tetszik nekik legjobban? Ha azt válaszolják, hogy “ez”, akkor kérdezz vissza, megnevezve a gomb tulajdonságait: a nagy, sárga, amin két lyuk van? Mondja el mindenki sorban, melyik gomb tetszik neki, és adj mintát, azaz te pontosan nevezd meg a neked tetsző gomb tulajdonságait! Már tanultok is! Mondhatod azt is: nézzétek, a kupac bal oldalán ott egy két lyukú, nagy zöld gomb – nekem az is tetszik! Gondolj bele, mennyi információt adtál át, ahelyett, hogy csak annyit mondasz: “ez tetszik.” És már játszotok is…lehet barchobázni, melyikre gondolok? Kicsi, piros, két lyuk van rajta…
Aztán válogassuk ki, amelyik tetszik valakinek, mert igen fontos, hogy az érzelmeikre alapozzunk, így lesz kedvük tovább játszani! Tegyük őket sorba nagyság szerint! Először a legnagyobb legyen elől, ez a csökkenő sorrend, majd a legkisebb legyen elől, ez a növekvő sorrend. Milyen fontos fogalmak, amelyeket könnyen megért egy ötéves is, mégis milyen nehéz, ha az iskolában találkozik vele először.
Építsünk, kirakózzunk a gombokból: mindenféle alakzattal próbálkozhatunk: ház, virág, fa….végül építsünk utat! Legyen az egyik egyenes, a másik kanyargós. Melyik a hosszabb? Hogyan tudnánk lemérni? Ne áruljuk el rögtön a felnőttek számára kézenfekvő megoldást, hagyjuk, hadd próbálkozzanak a gyerekek!
Válogassunk alak, szín, nagyság, gomblyukak száma szerint – alkossunk csoportokat, nevezzük el őket!
Építsünk tornyot belőlük! Kinek sikerül a legmagasabbat? Hány gombból épült? Melyik legyen legalul? Legkisebb vagy a legnagyobb?
Melyik a kakukktojás? A gyerekek is készítsenek feladványokat!
Kezdjünk sormintát, folytassa a gyerek! Vagy kezdjen el ő egy sormintát, és mi folytassuk! Először mindig nagyon egyszerű legyen a szabály!
Játszunk boltosat! Ahány lyuk van a gombon, annyi petákot/fabatkát ér! Fizessük ki a reggelit, a lufit, a plüssmacit! Mi beárazzuk, ő megvásárolja! Az első árakat úgy alakítsuk, hogy 1,2,4 petákot kérjünk, aztán egyszer csak legyen 5 peták az ár! Hogyan fizeti ki, hiszen ritka az ötlyukú gomb….!
Osszuk el a gombokat találomra! Becsüljük meg, melyik a nagyobb kupac, kinek van több gombja! Nagyobb gyerekek meg is számolhatják!
Szőjünk mesét a gombok köré, pl. segítsünk kiválogatni Hamupipőkének a piros gombokat a kupacból!
Varrjunk fel egy kartonlapra gombot együtt, ha már ez jól megy, csak akkor próbálkozzunk textilre varrni! Mennyi mindent fejleszt egy ilyen munka! Térbeli tájékozódást, ellentétes irányok figyelembe vételét, finommotorikát mindenképpen! Mi is készíthetünk sk. gombokat, például nemezeléssel.
Rajzoljuk körbe őket, találjuk ki, melyik formából mit tudnánk rajzolni? Autó kerekét? Ember fejét? Tányért a reggelihez?
Játszhatunk nyomozósat: gyurmába nyomjunk bele 3-4 gombot, majd a gyerek kitalálja, melyik gombokat használtuk. Persze fordítva is jó játék!
A lehetőségek sora végtelen, a gombok lehetnek társasjáték figurák, gombfoci focistái, lehet őket felfűzni, forgatni, pöckölni (kié megy messzebb, kié pörög tovább?) Cérnára felfűzve pörgethetjük, a cérnát lazára vagy feszesre engedve, így a forgásszimmetriát modellezhetjük. Nem beszéltem még a gombolásról, a ruháinkon lévő gombok összeadásáról, kivonásáról, a szorzás előkészítéséről…na de majd legközelebb.
Olvasd el a sorozat többi részét is!
Játék és tanulás francia kártyával
Játék és tanulás zselébabokkal
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Nálunk is szeretik a gyerekek ha előveszem a gombos dobozt, észre se veszik, hogy közben tanulnak. Találtam itt új ötleteket. Köszönöm. Nagyon jók az ilyen egyszerű, pénzbe nem kerülő, olcsó, kéznél levő játékok.
És még mennyi ötlet, amit játszhatunk! 🙂 Örülnék, ha te is írnál a ti gombos játékaitokról, betenném a linket. Ha van egy kis időd….:)
A mi gombos játékaink a lehető legegyszerűbbek voltak (már rég nem adtam oda a gombos dobozt a gyerekeknek, mert az 1 évesünk minden apróságot a szájába vesz). Amikor a gyerkőc számolni tanult, akkor kértem rakjon ki 5 piros, 8 zöld gobot, vagy kétszer három gombot. Aztán játszottunk csoportosítást szín és lyukak száma szerint, tojástartóba tenni minden mélyedésbe 2 vagy 4 gombot. Ilyesmiket játszottunk, nagyon egyszerűek de pl. 3 évesnek érdekes. Egyszer fényképeztem is, hogy írjak erről, de elmaradt. Viszont kipbáltunk pár ötletet tőled – nagyon tetszett mindenkinek. A legkisebb nagy örömmel szigorú felügyelet melett markolászta, rakosgatta, tapogatta a gombokat és próbálta a szájába tenni is, de sikerült lebeszélni, tehát van remény, hogy újra gyakrabban gombozzunk. 🙂
Köszi:) Biztos tetszik majd a többieknek is, amit írtál! 🙂
De jo! Itt a mobil verzio (igy mar konnyebb-KOSZI)!
Nagyon jo ez a gombos! Ha lesz idod legyszi irj a szorzasrol is! Koszi! z
Hú, te már ki is próbáltad? 🙂 Ma lett kész:) Persze, jön majd a szorzótábla is:)
Nagyon jó kis ötlettár!!! Találtam én is új dolgokat közötte. Egyébként meg azon gondolkoztam, hogy miért kell megvenni első osztályban a logikai készletet, amit alig használnak a suliban, másrészt kérhetnék inkább a tanárok, hogy mindenki hozzon otthonról minél több gombot… és máris lehetne tanulni a csoportosítást, halmazalkotást, stb…
Elvileg igazad van, de azért a logikai készlet egy tematikus válogatás. Jó az:) Csak használná minél több tanítónéni! 🙂 Ettől függetlenül jöhetnének a gombok! 🙂
Hogyan lesz az embernek ilyen szuper gombos doboza? 🙁
Sajnos nem sokat varrok, kevés gombot vásároltam eddig. Egyszer egy isemrős öreg nénivel beszélgettem és valahogy eljutottunk a gombokhoz és azt mondta, mivel már nem szokott varrni, nekem adná az összegyűlt fölösleges gombjait, hátha használni tudok belőle néhányat. Elfogadtam, de akkor nem is gondoltam, hogy milyen nagy érték ez.
Angoltanár vagyok és ez a gombos dolog eszembe juttatott egy játékot, amit többször is játszottunk már az órákon. Minden gyerek kapott/húzott egy gombot. Ki kellett találniuk, hogy milyen ember viselhette. A tudásuknak megfelelő szinten jellemezték az illetőt, majd párok alakultak és beszélgetést kezdeményeztek egymással (hontalan a nyolcvanas éveiben járó úrinővel, kisgyerek a tinivel, hentes a szobrásszal…) Vicces volt. Hátha valaki tudja használni, akár magyarul is. 🙂
Éppen jókor találtam ide. Finommotorika és a jobb-bal irányok gyakorlásához kerestem ötleteket. Ezek a gombok annyira jók. Egy árva gombom sincs itthon, körbe fogom kérdezni a családot, meg az ismerősöket, hogy ki tudnak-e segíteni pár darabbal. 🙂
🙂
Ajánlom a gombvilag@blogspot.com oldalt, ahol sokféle gomb közül válogathatsz! 🙂
Szuper! Köszönöm szépen, már nézem is!
Nagyon jó ötletekre találtam itt
Sziasztok!
En mikor egy uj negyedikes osztalyt kaptam,az elso ismerkedos oran egy nagy fem dobozt tele gombokkal korbeadtam.Nem tudtak mi van benne. Raztak,forgattak,tippeltek. Gomb senkinek sem jutott eszebe:)
Utana kiboritottam a tobb szaz gombot az asztalra,es minden gyerek valasztott egy gombot,amit a magaenak erzett.
Hihetetlen jo volt latni,hogy melyik gyereknek melyik gomb teszett a legjobban.
Akkor meg ugye nem ismertem oket,de percek alatt kaptam egy kepet roluk,
A legcsendesebb,visszahuzodo kislany egy nagyon pici,egyszeru rozsaszin gombot valasztott. A legharsanyabb,kulsosegekre ado srac pedig egy nagy mintas arany-gyongyhazas gombot. El is kondta,hogy neki nagyon fontos a penz,es azert valaszotta a nagy arany gombot:)
A leggyengebb tanulo egy barna kozepes meretu gombot talalt. A valasz,hogy miert azt valasztotta nagyon elszomoritott.” azert ezt a gombot,mert egy gombara hasonlit,es olyan idiota vagyok mint egy gomba”
Ezen nagyon elgondolkodtam. Meghatarozo volt ez az elmeny a kesobbiekhez.
Szoval a gombok sok csodat rejtenek. Folyamatosan gyujtom oket:) Koszi az otleteket Virag!
Maya, köszönöm ezt a hozzászólást! Nem csak az ötlet miatt, hanem a tapasztalat is sokat jelentett, amit leírtál!