Voltak már gombok, babszemek, most következzen a babzsák!
Emlékszem, oviban és első osztályban mi is sokat játszottunk babzsákokkal, szóval a babzsákok karrierje régóta tart.
Szeretik a pedagógusok, mert játék közben nem gurul el, mint a labda, házilag is elkészíthető, olcsó játék.
Szeretik a gyerekek, mert amikor előveszi a tanító néni, akkor garantált egy kis mozgás és játék.
Jó nyomkodni, morzsolgatni, mert melyik gyerek ne éhezné folyamatosan a taktilis ingereket? Ezek azok a tapasztalatok, amelyek segítik majd, hogy sötétben megtaláljon tárgyakat, be tudja gumizni a haját, helyesen fogja a ceruzát, stb.
Szóval babzsák, az kell. Minden gyereknek! 🙂
A babzsák már akkor is elérte célját, ha semmi mást nem csinál vele a gyerkőc, mint tapogatja, nyomogatja, fogdossa, ide teszi, oda teszi. De ennél azért lényegesen több játékra alkalmas! Lássuk, mit kezdjünk a babzsákokkal!
1. Lehet vele célba dobni. Tegyünk a földre különböző távolságra lábost, kosarat, dobozt, ami fellelhető a lakásban! Kinek hány babzsákja landol a célban? Fejleszti a szem-kéz koordinációt, a nagymozgásokat, térbeli tájékozódást. 2.Építsünk belőlük tornyot! Egyensúlyérzék fejlesztésére kiváló! Közben lehet számolni, ki hány babzsákot tudott egymás tetejére tenni! Kinek lett magasabb a tornya? Hányat kell egymásra tenni, hogy ledőljön? Ha ez a terület megfelelően működik, akkor gyermekünk tudni fogja, mekkorát lépjen, ha egy lépcsőfokra szeretne fellépni, anélkül, hogy odanézne, mekkora erő kell egy simogatáshoz, hogy ne ütés legyen belőle, korának megfelelő szinten tud focizni, és meglepő, de a figyelemzavar elsődleges fejlesztési területe az egynesúlyérzék fejlesztése.
3.A babzsákokat dugjuk egy lepedő alá! Tapogatással számoljuk meg, hány babzsák van a lepedő alatt? Mindet megtaláltuk? Ha a földre tesszük, lehet rajtuk lépkedni, egyik babzsákról a másikra, mintha egy patakon kelnénk keresztül a babzsákok lehetnek a kövek a lábunk alatt. Szintén nagymozgásokat, egyensúlyérzést fejleszt. A számolás pedig az elvont gondolkodást segíti, hiszen ezúttal nem olyan erős a vizuális megerősítés, mint amikor konkrétan látjuk a babzsákokat. 4.Próbáljunk meg úgy járni, hintázni, stb, hogy a fejünkön van a babzsák! Jó móka lehet, ha eltervezzük, hogy nem csak a gyerkőc jár-kel itthon babzsákkal a fején, hanem mi is:) Nagyfokú figyelmet igényel, így aztán ne tartson tovább, mint negyed óra.
5.Labdázzunk a babzsákkal! Először két kézzel dobjuk, két kézzel kapjuk el, aztán a domináns kézzel dobjuk, és azzal kapjuk el, majd a másik kézzel is játszhatjuk. A dobás ütemére mondhatunk versikét, játszhatunk szóláncot, gyűjthetünk állatokat, gyümölcsöket, stb. Gyakorolhatjuk az idegen nyelv szavait is.
6.Ugráljunk térdünk közé szorított babzsákkal!
7. Tanuljuk meg a testrészeket babzsák segítségével! Tedd a babzsákot a válladra! Mi is csináljuk, így ha nem tudja, melyik is a válla, akkor rólunk le tudja másolni! Persze egy idő után fogalmazzunk bonyolultabban! Jobb kezeddel rakd a bal válladra a babzsákot!
8. A kicsi gyerekek szívesen főzőcskéznek a babzsákkal, amíg mi az ebédet készítjük.
9. Válogassuk színek, formák, vagy egyéb szempontok szerint!
10. A Lidérckés babzsákok levendulás rizzsel vannak megtöltve, így aztán kisgyerekek kiváló alvótársai is lehetnek.
A bejegyzés végén köszönetet kell mondanom Lidérckének, aki a vidám, gyerekmarkokba illő babzsákokat megvarrta, és a bejegyzéshez képeket készítette!
Olvasd el a sorozat többi részét is!
Játék és tanulás francia kártyával
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
🙂 Az én kisebbik lányomnak még nincs ilyen szép babzsákja, az övét még a nővérének varrtam 6 évvel ezelőtt, kézzel egy régi pizsamanacimból, lencsével töltöttem 🙂 De ez az ő “pije-puja” párnája, hű társa. Érdekes, hogy a nagyobbik lányomat egyáltalán nem hozta lázba annak idején sem, és azóta sem, Villő pedig, amint megtalálta, beleszeretett.
Hát bizony, vannak ilyen megmagyarázhatatlan vonzalmak:)
Szuperek. a szinek ugy feldobjak! nagyon szepen osszeszedtetek a lehetosegeket! nagyon tetszik ez az oldal. engem is arra osztonoz, hogy ujra varrjak:) koszonom.
Detty, igen, varrjál! 🙂 🙂
Bencének alsóban kértek babzsákot. Az osztályfőnöke (fantasztikus tanárnő) tartotta a tornaórákat. Minde n alkalommal előkerültek,rengeteg fejlesztő játékot játszottak vele. Máténak is fel volt írva a taneszköz listára.Nem a saját tanárnénink tartja a tornaórát,hanem egy testnevelő szaktanár. 1 év alatt még csak elő sem vették. 🙁 Azt csak úgy mellékesen írom,hogy 2.félévben sírva jött haza,hogy ő nem tud fekvőtámaszt,meg elég felülést,és itthon gyakorolnia kell…..(vasággyal 22 kiló)
“Testnevelő szaktanár” – na igen, akkor érthető, ha fekvőtámaszt is kell tudni. 🙁
Egyik ismerősömnél a kislány a cigánykereket gyakorolta sírva otthon, nehogy négyes legyen tornából. Nem sikerült neki, így nem kapott ötöst, nem lett kitűnő, nem vehette át a templomban a bizonyítványt, stb…
Leírtam már a véleményemet sokszor….
Szomorú, hogy ez máshol és még most is “divat”, mármint a fekvőtámaszosdi. Nálunk is az volt általánosban (majd 20 éve), meg a felülés, meg, hogy gyakoroljuk otthon a kötélmászást (sic!) seprűnyélen… Egy dolgot remekül megtanultam ez alatt az idő alatt, még számomra teljesíthetetlen elvárások között kellett lavírozni: hogyan kell ügyesen elsunnyogni a feladatokat… bravó… azt hiszem megérte a tesiórát. 😛
Mivel a legjobb megtölteni? Én még nem varrtam, egyelőre azok a plüssök helyettesítik a babzsákokat, amikben vannak bogyók 🙂 -tulajdonképp abban sem tudom mi van töltve, csak azokat jobban szeretik a gyerekek.
Szerintem bármivel lehet tölteni: bab, rizs, lencse…Sőt, ha többféle töltésű zsák van, az több tapasztalatot tesz lehetővé. 🙂 Egyik nehezebb lesz, mint a másik például.
Érdemes 1 éjszakára betenni a mélyhűtőbe,amit bele szeretnél tölteni.A miénkbe lencse vagy sárgaborsó van.
Bizony, így garantáltan elpusztulnak benne a nem kívánatos parányi élőlények:)
Nekem az jutott eszembe, hogy “taktilis memorit” is lehetne ilyenekkel játszani. Nálunk nincs ennyi színű babzsák, kinézetre kb egyformák… csak az egyikben bab van, a másikban lencse, a harmadikban rizs. Az én gyerekem még kicsi a kipróbáláshoz, de majd bevetjük idővel.. hátha tetszik neki a játék. 🙂
Tölteléknek nagyon megfelel a meggy- és cseresznyemag is, ha van kertünk, ill. benne gyümölcsfa. Befőzéskor rengeteget összegyűjthetünk. A magokat alaposan át kell mosni, majd a napon zörgősre szárítani. A négyzet alakú babzsáknál célszerűbb a háromszögre vágott lapokból elfordítva összevarrt kis zsákocska, amely kevésbé elterjedt, ám sokkal jobb a fogása, tartása. Nagylányom tanítónő, a bemutató óráin lestem el, imádják a gyerekek… 🙂
Kedves Virág! Nagyon jó ez a kreatív, egyedi ötletekkel, módszertannal teli Gyereketető oldal. Nyugdíjas létemre – is – nagyon szeretem. Érthetően kiviláglik elsődleges célja: az egészséges lelkületű gyermekből – minél kevesebb kudarc megélésével – boldog felnőtt váljon.
Némelyik hozzászólás megmosolyogtat…
Sziasztok!
A youtubeon tallatam ezt a videot.
Az egyik Wladorf suliban keszitettek,es babzsak a foszereplo a csodalatos gyerekek mellett.
Hatalmas hatassal volt ram ez a video. Masnaptol elkezdtem en is a suliban a gyerekekkel matek oran az alapokat.
Rengeteg jo otlet van benne.Erdemes mindenkinek vegignezni!
Megosztom Veletek is!
https://www.youtube.com/watch?v=4bgGsfgQ_9c
Köszi, Maya, én is megosztottam már többször is a FB-on 🙂