A gesztenyeszezon közepén járunk, amikor már minden kisgyerek zsebei tele vannak a szép barna gesztenyeszemekkel.
A klasszikus, bájos figurákon kívül sok klassz játékot is játszhatunk ezekkel a majdnem-golyó alakú termésekkel. Ezekből hoztam ma nektek egy csokorral!
A játékok nagyrészt dióval is kompatibilisek 🙂
1. Rakjunk ki gesztenyéből számokat, betűket, alakzatokat! Akár a kertben, akár a lakásban is szórakozhatunk ezzel. Szomorú emlék…amikor a gyerekeim nagyszülei meghaltak, a sírra mindig tettek gesztenyéből kirakott szívet a gyerekeim.
2. Szerepjátékokhoz: megeheti a baba, a maci, és szállíthatja a dömper. Ha kutyánk van, csak óvatosan, nehogy lenyelje!
3. Lábtorna felvidítója lehet, ha gesztenyét kell egyik tálból a másikba átpakolni a lábujjak segítségével.
4. Tegyük párnahuzatba a gesztenyéket (ehhez azért megfelelő mennyiség szükséges), és lépjünk rá, masszírozzuk vele a talpunkat!
5. A világos részére rajzolhatunk: arcokat, melyek más-más érzelmet fejeznek ki. Vagy szívecskét, melyet a gyerkőc apa zsebébe rejt el, ő pedig másnap a munkahelyén találja csak meg. (nálunk nagyon örült neki)
6. Mérjétek meg a súlyát, keressétek meg a legnagyobbat, legkisebbet!
7. Ügyességi-fejlesztőjátékra is nagyon sokat használom: először csak feldobjuk és elkapjuk. Aztán feldobjuk, tapsolunk egyet, majd elkapjuk. S ha már igazán ügyes a gyerkőc, akkor feldobja, lép egyet, közben tapsol, és úgy kapja el!
8. Ha szeretnéd nyugodtan meginni a kávédat ebéd után, dugj el a lakásban 10-15 szem gesztenyét, és a gyerekeknek meg kell keresniük.
9. Társasjáték is lehet belőle, nem is egy! Kétszemélyes: felezzétek el a gesztenyéket (mindkét játékosnál legyen legalább 10 gesztenye)! Felváltva dobunk a dobókockával, és annyit veszünk el a másiktól, amennyit dobtunk. Akinek sikerül az összeset elvennie, az nyert. Nem minden gyerek tudja feldolgozni a veszteséget, így ezzel csak óvatosan!
10. A következő játékhoz is legalább 20-30 gesztenye kell. Rakjuk körbe a gesztenyéket egy nagyobb lapon, és kérjük meg a gyerekeket, rajzolják őket körbe (jól kezdődik, nem?)! Ez lesz a játéktáblánk. Jelöljünk ki rajta egy start mezőt! Tegyük fel rá a gesztenyéket, majd vegyük elő a dobókockát! Dobjunk a kockával! Amennyit dobtunk, annyit számoljunk le a start mezőtől, majd az azon a mezőn lévő gesztenyét vegyük fel! Így megyünk köre-körbe, míg az összes gesztenyét fel nem szedtük! Az üres mezőkre is rá kell lépni, azok is számítanak a játékban! Így lesz, amikor nem tudunk gesztenyét felvenni. Az nyer, aki több gesztenyét vesz fel. Ha nincs időnk-kedvünk megrajzolni a táblát, akkor elég csak körberakni a gesztenyéket, a felvettek helyére pedig tegyünk kupakokat.
11. A gesztenyével torpedózhatunk is. Egy-egy A4-es lapra rajzoljunk sorokat, oszlopokat és ezekbe tegyük be a gesztenyéinket. A torpedó klasszikus szabálya alapján indulhat a játék!
12. Hétvégén rendezett családi akadályversenyen tegyük kanálba, és ebben kell eljuttatni egyik helyről a másikba!
13. Ehhez a játékhoz szükségünk lesz egy lapos kistányérra! Minden játékos kap kb 10 gesztenyét, és szépen sorban elkezdjük a tányérra pakolni őket. Egy játékos egyszerre egy gesztenyét tehet a tányérra. Kinek a gesztenyéje fog először lepottyanni, legurulni a tányérról? Sajnos ő kiesett…
14. A 9-es játék változata, ha nem csak ketten vagyunk: tegyük középre a szedett gesztenyéket, jó sokat! Dobókockákkal dobnak a játékosok, és mindenki annyit vesz el, amennyit dobott. Amikor elfogytak a gesztenyék középről, számolunk…
15. Szótagoláshoz: ahányat tapsolt egy adott szóhoz, annyi gesztenyét tesz ki a gyerkőc maga elé.
15+1 Számolhatunk is a gesztenyékkel 🙂
Számképeket egyeztethetünk mennyiségekkel:
Műveleteket rakhatunk ki:
A ma este érkező hírlevélből letöltheted a következőket:
- gesztenyetorpedó tábla
- őszi szavak a gesztenyeszótagoláshoz
- gesztenyeszámoló tanulókártyák
További őszi témájú játékokat, nyomtatható anyagokat találsz az ovisoknak szóló Őszi lapbook-ban! KATT IDE!
Ha már iskolás a gyermeked, neki az iskolásoknak szóló Őszi lapbook-ot ajánlom. KATT IDE!
SZERETNÉM MEGKAPNI A GESZTENYÉS JÁTÉKHOZ TARTOZÓ JÁTÉKOKAT, FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Szuper. Mi kisebb gyerekekkel dömperből vödörbe homokozólapáttal hordtuk. Kötelet csigavonalba fektettem a fűbe és azt rakták ki végig gesztenyével. Folytasd a sort is játszottunk: geszti – dió – geszti -dió 🙂
Köszönjük az ötletet!
Pálcikákkal, vagy botocskákkal sormintát is készíthetünk, azt kell folytatni. A kész mintát ritmusképletként használva változatos feladatokat találhatunk ki: gesztenye=taps, pálca= dobbantás, végig a sorra. Ehhez teszünk egy-egy szót, egy-egy betűt, vagy számot, még komplexebb lesz a feladat (pl. gesztenye=taps+egy, pálca=dobbantás+kettő) Nem könnyű, de örülünk nagyon, ha sikerült. Utána ők változtatnak a sormintán és újra előadjuk. 🙂
Köszi, Zsuzsa! 🙂
Az óvodában a gyerekek festettek vele. Hígított temperába mártották és görgették, így görgetve kellett festeni vele. Nagyon maszatos lesz tőle a kis kezük, de nagy élmény görgetni, színezni, nyomot hagyni. Gyerekemnek nagyon bejött!
Micsoda ötletek!
Köszönöm, ez is nagyon jó!
Kedves Virág! Új vagyok még, tegnap este íratkoztam fel a hírlevélre. Hogyan tudnám letölteni a korábbi hírlevelekben küldött anyagokat, például a gesztenyés sablonokat?
Köszönöm szépen, Üdv, Enikő
Enikő, keresd meg az “Első hírlevelet”, abban találod az összes anyag letöltési linkjét.
Sajnos nem jött ilyen tárgyú levelem. 3 emailt kaptam: 1:Feliratkozás megerősítése, 2: feliratkozás megerősítve és 3: letöltendők a vágógyakorlatokkal. Lehetséges, hogy újra elküldd, kérlek? Köszönöm szépen,
Enikő
Nézd meg a spam, vagy promóciók mappában! a tárgymezőben azt keresd, hogy “Üdvözöllek!”