Sokan kéritek, írjak arról, hogy egy-egy helytelenül, vagy egyáltalán nem képzett hangot hogyan lehet kijavítani, kialakítani.
Sajnos azonban ez a munka folyamatos és személyes kontaktust igényel. Egy hangot sem lehet néhány házi praktikával kijavítani, vagy kialakítani. Sok esetben spontán is megoldódnak a hangok ejtésével kapcsolatos problémák, azonban ha 5 éves korig nem rendeződik, akkor mindenképpen logopédus szakember segítségét érdemes kérni!
Amennyiben házi módszerekkel kezdünk próbálkozni, könnyen torzulhat a hang, helytelen képzési technika rögzül, és ezt utólag korrigálni sokkal nehezebb, és hosszadalmasabb feladat.
Vannak azonban dolgok, amit a szülők is megtehetnek:
- hallásvizsgálatra elvihetik a gyermeket, ez mindenképpen hasznos. Addig ugyanis a logopédus sem tud dolgozni, ameddig nincs a kezében a hallásvizsgálat eredménye. Könnyen kiderülhet, hogy egy tartós náthás időszak után steril savó gyülemlik fel a dobüregben, és emiatt a dobhártya és a hallócsontocskák nem tudnak megfelelően működni – a gyermek hallása nem megfelelő. Egy egészen csekély halláskárosodás is okozója lehet beszédhibának!
- sok-sok élő beszéd a családtagok között! A kisgyermek ennek során tudja pontosan megfigyelni, majd reprodukálni a beszédmozgásokat, beszédlégzést, stb., és ez vezet a hangok helyes képzéséhez.
- hangokkal kapcsolatos játékok (hangutánzások, mondókázás, éneklés, stb)
- logopédiai játékok
Mutattam már logopédiai játékokat, gyakorlatokat, ezeket a következő linkeken találod:
K-G hangok differenciálása – rendhagyó memóriajáték
Ebben a bejegyzésben ismét egy játékot hoztam, amit minden kockázat nélkül lehet játszani, ezzel biztosan nem ártunk. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy a gyermekünk nem tud különbséget tenni a két hang (K-T) között, és már elmúlt 5 éves, akkor ne halogassuk a logopédus felkeresését, nem valószínű, hogy enélkül változás következne be.
A játékhoz szükséged lesz a nyomtatható képekre, amelyek letöltési linkjét a hírlevélben találod meg. Ha most iratkozol fel a hírlevélre, akkor is megkapod a linket – ilyenkor egy órán belül érkezik.
1. Ha kinyomtattad a lapokat, először a cipő és a kapu képét mutasd meg a gyerkőcnek!
Mutass a cipőre, és mondd, hogy TIPI-TOPI, vagy TIP-TOP, közben topogj a lábaddal! Utána mutass a kapura, mondd, hogy KIPI-KOPI, VAGY KIPP-KOPP, és kopogj közben!
Majd kérd meg a gyermeket, hogy utánozzon téged! te mondod, hogy TIP-TOP, ő meg topog, közben mutasd neki a cipő képét, majd ugyanezt a kapuval.
FONTOS! : a gyermek ne mondja sem a tip-top, sem a kipp-kopp szavakat, hiszen valamelyiket még nem ejti helyesen, ilyenkor nem vele mondatjuk ki! Ő csak a fülét dolgoztatja, majd eldönti, mit hallott, és egy cselekvéssel válaszol.
2. Amikor ez már jól megy, ne mutasd a képet, csak mondd neki, hogy tip-top, vagy kipp-kopp, és ő tipegjen vagy kopogjon!
3. Ha ezt is begyakoroltátok, akkor jöhetnek ismét a képek!
Tedd ki elé a cipő és a kapu képét, majd vedd elő azokat a képeket, ahol a K és a T a szavak elején találhatók:
Mondd ki a képen látható dolog nevét, majd a gyermek válassza ki, melyik hangot hallja benne, és tegye a megfelelő kép alá (kapu vagy cipő)!
Nyugodtan hangsúlyozd ki a kezdőhangot eleinte!
4. A játék következő fokozatában azokkal a szavakkal is játsszuk végig ugyanezt, ahol a K és T a szó közepén, vagy végén található!
Ismét csak a felnőtt ejti ki a szavakat, hangsúlyozva bennük a két hangot, a gyermek csak a fülével dolgozik! 🙂
Találsz a csomagban két nyomtatott betűt is, és meg szoktam mutatni az ovisoknak is. Soha nem erőltetem, hogy megtanulják a betűket is, de bizony sokszor elég csak megmutatni a két betűt, és elindul a betűtanulás folyamata is.
A játékot mindenképpen javaslom első osztályban is!
Sokszor tapasztaltam, hogy azok a gyerekek, akik kicsiként beszédhibásak voltak, de iskolára teljesen tisztán beszéltek, még írásban gyakran cserélik fel a régen hibásan ejtett hangokat! Így aztán első osztályban, a betűk tanulásakor lehet egy kicsit ismételni 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág!
Nem régóta nézegetem az oldaladat, és így a használatában még nem vagyok járatos. Azt szeretném kérdezni, hogy ha arra hivatkozol, hogy a hírlevélben megtalálom a letöltéshez szükséges linket, akkor azt hol találom meg?
Köszönettel: Karuna
A linkhez fel kell iratkoznod a hírlevélre. Emailben fog megérkezni a link. 🙂
Kedves Virág! Tegnap feliratkoztam a hírleveledre, mert szeretném megkapni a K-T hang differenciálásához tartozó linket, de még eddig csak a hírlevél feliratkozását megerősítő link érkezett meg, amit meg is erősítettem. Hogyan kaphatom meg? Nagy segítség lenne a 4 éves unokaöcsémnek, mert a K hangot egyáltalán nem tudja kiejteni, helyette T hangot mond. Köszönettel: Erika
Kedves Erika!
A megerősítést követően 1 órán belül érkezik meg az első hírlevél, melyben a letölthető anyagokat találod. Érdemes megnézni a spam mappát is, és a promóciókat!
Kedves Virág!
Értem, de sajnos semelyik mappámba nem érkezett meg.
Erika