Sok gyerekkel találkoztam már, aki csak nagy sokára értette meg a számok helyi értékének fogalmát. Nehéz dolog ez, mert minden tudománynak, így a matematikának is saját nyelvezete van. És míg a a többi tudomány szakkifejezéseit kicsit később kell megtanulniuk és használniuk a gyerekeknek, addig a matematika esetében ez nem így van. Már harmadik osztályban megismerkednek a helyi érték-alaki érték fogalmával, és bizony ez sokaknak okoz nehézséget.
A tízes számrendszerben a számok leírására a 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 számjegyeket használjuk. A számok leírásakor jobbról az első helyre írjuk az egyeseket, ettől egy-egy hellyel balra a tízeseket, százasokat, ezreseket, tízezreseket stb. Így a számjegy helye kifejezi, milyen rendű egységeket kell értenünk, azaz megszabja a szám helyi értékét.
A helyiérték a tíz megfelelő hatványa. Például a 135 számban az 1 helyiértéke 100, a 3 helyi értéke 10 és az 5 helyi értéke 1.
A kis füzetkét nagyon egyszerű elkészíteni. Töltsd le INNEN, nyomtasd ki, és vágjátok ki a lapokat!
Majd függőlegesen, a számok mellett, nyírjátok be!
Felül hagytam egy üres mezőt, hogy a kapcsok ne lógjanak bele az írásba, ott tűzzétek össze a lapokat!
Már indulhat is a számképzés! Mondok egy számot, a gyerkőc pedig felhajtva a lapokat elkészíti, kirakja.
Használható kisebbek számára is, pl. lenyisszantva a “százasok-ezresek” feliratot és számokat, maradnak az egyesek-tízesek, második osztályban még ez is elegendő. Később pedig újra elkészíthetjük, immár bővítve.
Olvasói ötlet:
” ha továbbvágod a számokat fölfelé, akkor a helyiérték neve is látszik lapozás után is, nem takarja el a felhajtott szám.”
Köszönöm! 🙂
KÉREM A HÍRLEVELET, LE SZERETNÉM TÖLTENI A LAPOKAT!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Köszi! Ez nagyon jó ötlet. Mi csináltunk falemezekből, festegettük rá a számokat a húgommal, de az sokkal macerásabb.
Szívesen. Azért falemezekből biztosan szebb:)
Igen, de sokkal több helyet foglal, viszont lehet belőle házat építeni 😀
Én egy keményebb kartonba metszettem kb. 3cm széles sávokat, kettőt mindegyik helyi érték számára, kb. 3 cm-re egymástól, és egy-egy ugyanolyan széles papírsávra írtam a számokat 0-9-ig. Bebújtattam a “szalagokat”, és most kedvükre huzigálják a számokat. 🙂 Valóban nagyon sokat segített nekik a fogalmak megértésében!
Kamilla, szuper! Köszönjük!
Köszönöm!! Nagyon jó ötlet. Eddig régi naptárakkal dolgoztunk, de ez szimpatikusabb!!:-)
Köszi a jó ötletet!!! 🙂
Már el is készítettem! Alig várom, hogy hazaérjen a csemetém, hogy meglássam mit szól hozzá.
Letöltöttem, köszönöm. Nagyon praktikus. Biztosan fogják élvezni a gyerekek!
szia!
Mértékegységek tanításához nincs valami jó kis anyagod? Köszönöm 🙂
De van, csak mire formába öntöm ezeket, az idő… 🙂