“A logopédia azért jó, mert lehet enni is!”- ezt egy kis tanítványom mondta, és nagyon igaza van. A logopédián mindig lehet enni. Egy régebbi bejegyzésben is kész gasztrobemutatót láthattatok már, most is ezt folytatom 🙂
Fontosnak tartom leszögezni, hogy még egy gyerek sem hízott el logi órán, mert ha esznek is, az csak pár falatot jelent. Ma például kb 20 szem pattogatott kukoricát.
Amikor a gyerekek meglátják az előkészített tálcát, már extázisba kerülnek, és ez nekem nagyon jó. Már tudom, hogy jókedvűen fognak dolgozni, és mindent megtesznek majd azért, hogy helyesen hajtsák végre a feladatokat.
Ezúttal pattogatott kukoricával készültem, mert a T-K hangokkal dolgoztunk.
Először bemelegítünk, és egy dobókockás-csipeszes játékkal kezdjük a foglalkozást. Mindenkinek 5 dobása van, a dobott értéknek megfelelően csipesszel szedhetik ki a kukoricákat. Vigyázni kell a csipesszel, mert ha túlságosan összecsípi, akkor a kukorica elpattan. Szóval ezzel fejlesztjük a finommotorikus készségeket, és erősítjük az ujjacskákat.
Utána következik a szívószálas klasszikus, amikor a szívószállal kell felszívni a kukoricát. Képeket mutatok, melyekben K és T hang is előfordul. Letapsoljuk a képek nevét, majd ahányat tapsoltunk (ahány szótagból áll a szó), annyi kukoricát tehet át a papír konténerbe. Ilyenkor még lehet szépen, lassan, a tanult hangokra fókuszálni.
A következő gyakorlat során egy (fa) kanállal kell mindig 1 db kukoricát áttenni a konténerbe, de csak akkor, ha egy adott hangot hall az adott szóban – azt, amit éppen gyakorlunk, most éppen a T-t.
Még mindig a kanállal dolgozunk, a nyelét a két ajkunk közé szorítjuk, és ezen egyensúlyozva tartják meg a kukoricaszemet.
Utána pihenünk egy kicsit, lehet kanalat díszíteni 🙂
A foglalkozás végén szívószálak és zseníliadrót segítségével egy gyors csillagot készítünk.
A kukoricákból pedig ünnepi füzért fűztünk. Eközben mondatokat mondunk, melyekben sűrűn fordul elő a K és T hang. minden egyes szóra egy kukoricaszem, vagy narancskarika kerül a cérnára.
Szívószálat, papírdobozt a GASZRTOSHOP-ban találsz.
LOGOPÉDIAI JÁTÉKOKAT PEDIG ITT TALÁLSZ.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Szia! Az R hangra milyen játèk van? Mert a fiam azt nem tudja kimondani. Üdv. Szilvi
Kedves Szilvi!
Az “R” hanggal mindenképpen forduljatok logopédushoz, sajnos ez az a hang, amit nagyon könnyű házi módszerekkel elrontani, és nagyon nehéz utána korrigálni. 🙂
Szia, nagyon ötletes játékok, s hangra tudnál ajánlani egy pár játékot?
Szia! Konkrét hangokra felelőtlenség volna feladatokat írnom, hiszen nem tudhatom, a gyermekednek mi a gond az “s” hangjával. 🙁