Már csak hétfőig kell várni, és tényleg itt a VAKÁCIÓ – sok családban szokás, hogy a jó bizonyítványért jutalmat ígérnek a gyerkőcnek, vagy nem is ígérték meg, de most mégis úgy érzik a szülők, hogy a gyerkőc megérdemli, hogy kapjon valamit.
Bevallom, néha engem is elkapott a kísértés, láttam más gyerekek kitűnő bizonyítványát, és arra gondoltam, ezt az enyémek is simán megcsinálnák, kár, hogy nem ígértem be nekik egy biciklit, vagy egy laptopot….aztán persze a férjem kijózanított, nehogy már ezért tanuljanak…így semmi értelme a kitűnő bizonyítványnak.
Bár előfordult, hogy egyik-másik gyerekünk kitűnő lett, azért ez nem volt gyakori.
És ma már tisztán látom, hogy semmi baj nincs ezzel.
Teljesen jól boldogulnak az életben: ami érdekli őket, azt tanulják, ami nem érdekli őket, abból csak azt tanulják meg, amire szükségük van a céljaik eléréséhez. ( Itt arra gondolok, hogy pl. nem érdekli a technika, de ahhoz, hogy a következő osztályba léphessen, kell egy minimum kettes osztályzat. Hát ennyit azért összehoznak ebből is. )
Ha ez így rendben működik, akkor miért is kellene jutalmaznom őket a tanulásért?
Nem kell. Sőt, állíthatom, hogy a manapság elterjedt jutalmazási rendszer teljesen rossz, mert nem úgy működik, ahogyan szeretnénk.
A hagyományos értelemben vett jutalom a gyerekek motivációját teszi tönkre, megfosztja őket az örömtől.
Miért is szoktunk jutalmad ígérni, és jutalmat adni?
- Gyermekünket gyakran jutalmazzuk egy olyan dologért, amit addig szívesen, és örömmel csinált.
Vegyük azt a példát, hogy örömmel jár fociedzésre, az edző is mindig dicséri tehetségét, ám egyszer csak a gyermekünk nem akar többé menni. Mi azonban szeretnénk, ha továbbra is járna, ezért elkezdjük jutalmazni, ha elmegy az edzésre…
Nos, ezzel pont az örömtől fogjuk megfosztani. Már nem azért fog fociedzésre járni, mert az számára egy örömteli élmény, hanem azért, mert alkalmanként egy százast kap érte. Meddig fog ezek után focira járni?
Pontosan addig, amíg megelégszik a százassal.
- Talán még többször fordul elő, hogy olyasmiért ígérünk jutalmat, amiben a gyermekünk valóságos antitalentum.
Vegyük most példának a matematikát. Ha minden nap megold két plusz feladatot, adunk érte egy százast…úgy tűnik, jó döntést hoztunk, a gyerkőc lelkesen oldja a példákat, a perselymalac nyeli a százasokat. Persze előfordul, hogy valami fatális véletlen folytán valóban javít a matekdolgozatok jegyein, de erre nem vennék mérget, sőt!
Rendben, de akkor mégis milyen a jó jutalom?
A jutalom az az eszköz, amivel azt érjük el, hogy gyermekünk egy adott dolgot megtegyen, vagy ne tegyen meg. A jutalom egy külső motivációs eszköz. Ezzel mi tudjuk irányítani a gyermekünk cselekedeteit.
Először is szögezzük le, hogy minden külső motivációs eszköz csak ideig-óráig működik, tehát a cél mindenképpen az lenne, hogy gyermekünk belső motivációval rendelkezzen.
Vegyünk egy egyszerű, hétköznapi esetet:
Gyermekünk nem szeret olvasni, mi pedig azt szeretnénk, ha kiolvasná a nyári kötelező olvasmányt. Előre tudjuk, hogy ehhez külső motivációra van szüksége, mégis azt szeretnénk, hogy ez átváltson egy belső motivációra, és hogy a kötelező olvasmányt veszekedés nélkül, örömmel olvassa el.
Ilyenkor jövünk azzal, hogy ha elolvassa, kap egy gombóc fagyit, egy biciklit, egy igazi lovat, stb…
És a gyerek olvas is nap mint nap, kiolvassa a kötelezőt, kéri a megígért jutalmat, de továbbra is utál olvasni…
Ingünk-gatyánk rámegy, mire elvégzi a nyolc osztályt….
Ezzel szemben én egészen mást tettem….átkereteztem a kötelező olvasmányt jutalom-olvasmánnyá.
Azt adtam jutalom gyanánt, amit el szeretnék érni.
Ha valamelyik gyerek nem akarta elolvasni a kötelezőt, akkor azt mondtam neki, hogy ha szépen elpakolja a játékait (bármivel behelyettesítheted), akkor ma este elolvashat egy fejezetet a kijelölt könyvből. Első három nap nem hitt a fülének…negyedik nap gyorsabban pakolt, mint eddig bármikor, hogy olvashasson.
A jutalomért bármit megtettek.
És amilyen szerencsénk van, a kötelezők olvasása a gyermekünk személyiségét fejlesztő tevékenység. Mivel most örömmel teszi, jó esélyünk van arra, hogy megszereti magát az olvasást is.
Az általam készített lapbook-ok szintén alkalmasak jutalomnak, ajándéknak. Arra ösztönzik a gyerekeket, hogy elolvassák a “kötelezőket”, hiszen a lapbook-ban található játékos feladatok mindegyike a mélyebb megértést, a holisztikus szemléletmód kialakulását segíti elő.
ITT találod a kötelező olvasmányokhoz készített olvasónaplókat. (Kattints!)
Milyen a jó jutalom? Jaj, mennyi fejfájást okozott ez nekem, míg rá nem jöttem egy egyszerű dologra…azt kell jutalomké…
Posted by Gyereketető on 2015. június 13.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Nálunk a TV nézés a bünti!
Ha dühös leszek rájuk, elzavarom BAMBULNI a TV elé őket. Útálják! :0)
Na hát ez is mekkora ötlet már! 🙂 🙂 🙂