Nos, mire jó? Lehet belőle várat, madáretetőt, bukszát készíteni, lehet bele magokat ültetni, hogy idővel palántáink is legyenek. De van még egy érdekessége a tejes dobozoknak, amire nemrég jöttem rá.
Réges-régen a Szirkablogban láttam egy ötletet, ahol a tejes dobozt bedobós-kiszedős játéknak használták. Sokszor készítettem el, mert kisebb gyerekek finom mozgását nagyon jól fejleszti. Idővel azt figyeltem meg, hogy ha beledobunk egy kártyát a tejes dobozba, az mindig megfordul, és fejjel lefelé esik le az aljába.
Innen aztán csak egy lépés volt, hogy nagyobbak számára is elkészítsem a tejes-dobozos fejlesztő játékot.
Mert ugye a gyerkőcnek bele kell dobni, ki kell venni – ezáltal tevékenyen részt vesz a feladatban. Izgalommal tölti el, mi lesz a kártya másik oldalán, alig várja, hogy dobhassa a következőt, azaz folytathassa a tanulást. Hát éppen ezt szeretném én is elérni, ilyenformán mindketten jól jártunk.
Hogyan működik? Mi kell hozzá?
Egy tejes doboz. Bármilyen.
Ejtünk rajta két vágást. Egy kisebbet felül. Egy nagyobbat alul.
Ha ezzel megvagyunk, be is festhetjük, csomagolhatjuk. Én szándékosan hagytam meg ebben a nyers állapotban, hogy látható legyen, ez valóban egy tejes doboz.
A kártyát bedobjuk a felső nyíláson
Alul pedig átfordulva pottyan le.
Ahányszor játszottuk, annyiszor esett le átfordulva.
Egy titka van csupán: a kartonlapnak, amire a kártyát ragasztjuk, akkorának kell lennie, mint a tejes doboz alapja, illetve pár milliméterrel kisebbnek.
A kartonlapokra bármilyen jellegű feladatot ragaszthatunk. Készítettem többféle lapot, amit letölthettek, kinyomtathatjátok, és már indulhat is vele a játék!
Az egyik lapon tavaszt idéző képecskéket láttok, felirattal. elkészíthető úgy, hogy a karton egyik felére ragasztjátok a képeket, másikra a szavakat. A gyerkőc felemeli a kártyát, elolvassa, mi van ráírva, majd önellenőrzésképpen bedobja a tejes dobozba, és amikor lepottyan, megnézi, az van-e a képen, amit ő elolvasott
De játszható úgy is, hogy még véletlenül sem ugyanaz a kép-szó van a kartonra ragasztva.
- A gyerkőc felemel egy képet,
- bedobja a dobozba,
- majd kiemeli,
- elolvassa, mi van ráírva
- megkeresi a szóhoz tartozó képet
- bedobja a dobozba
- és így folytatódik a játék, míg el nem fogynak a kártyák.
Természetesen a kártyákon lehetnek matematikai műveletek, (szorzótábla!), idegen nyelv szavai, mértékegységek, ly-j-t tartalmazó szavak, szófajok, stb – ami csak eszünkbe jut!
A ma esti hírlevélből letölthetsz néhány feladatkártyát – tartalmas időtöltést kívánok hozzá! 🙂
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE, ÉS LETÖLTÖM A TEJES DOBOZBA ILLŐ KÁRTYÁKAT!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!