Az oktatóprogramok hasznosságát illetően igencsak megoszlanak a vélemények. Van, akik szerint ez a jövő útja, ellene harcolni felesleges. Mások szerint sátáni eszköz, az emberi kapcsolatok ellen hat, és akár kora kisgyermekkortól fogva képernyő elé szoktatja a gyermekeinket.
Mondanom sem kell, szerintem az igazság félúton van. Az oktatóprogramoknak kétségtelenül vannak előnyeik, és bizony szép számmal akad hátrányuk is. Azt gondolom, a szülők és pedagógusok felelőssége, hogy a programokat úgy használják a ránk bízott gyermekek, hogy az inkább a hasznukra váljék, a káros hatásokat pedig minimumra csökkentsék.
Mivel mi is használunk itthon oktatóprogramokat, pár éves tapasztalatom alapján, amolyan józan szülői szemmel nézve összeszedtem a számítógépes oktatóprogramok előnyeit és hátrányait.
Alapvetően pozitív életszemlélettel rendelkezem, és szeretek minden újdonságot kipróbálni, szóval kezdjük az előnyökkel!
– A gyerekek többsége könnyen odaszegezhető egy számítógép elé, még akkor is, ha nem a kedvenc játékával múlatja az időt, hanem mondjuk matekot gyakorol. A Z generáció szülötteit mágikusan vonzza magához a monitor…sokkal motiváltabbak ebben a tanulási szituációban, mint a hagyományos frontális oktatás keretei között. És ugye ahhoz nem fér kétség, hogy amiben motiváltak, abban jobban teljesítenek?
– Soma fogalmazta meg egy alkalommal, hogy amikor oktatóprogram segítségével gyakorol, sokkal nyugodtabb, nem izgul. Ha valamit elront, akkor a “néni” szép türelmesen elmagyarázza neki még egyszer, meg még egyszer…na igen, vannak szituációk, amelyre csak a gépek képesek.
– előbbi ténymegállapítással összefügg, hogy a gyermek tetszőlegesen sokszor ismételhet egy-egy feladatot. Ez lehet egy egyszerű feladatrész is, ami újra és újra sikerélményhez juttatja őt.
– legtöbbször azonnal visszajelzést kap a megoldásokra, ez nagyon hatékonyan a tanulás szempontjából. Gondoljunk csak a házi feladatokra, amikor délután elkészített munkára jó esetben csak másnap kap visszajelzést!
– a feladatok egyértelműek, a rájuk adható válasz is rövid, és lényegretörő. Ez a fajta tanulás nagyon előnyös a tanulási problémákkal küzdő gyermekek számára.
– a számítógép helyes használatára tanít, hiszen a gyermek tanul a segítségével, nem pedig játékokat játszik.
Azonban nem minden ilyen rózsaszín, ha így volna, akkor már nem is lenne szükség érző lelkű pedagógusokra, és szülőkre, menne minden a maga útján.
Sok dolog van, amire egy oktatóprogram ma még nem képes!
– nem veszi észre a típushibákat. Egy tanítványom például rendszeresen felcserélte az összeadást és a kivonást. A program csak azt jelezte, hogy a megoldása nem helyes. Ezzel az információval viszont egy gyermek nem mindig tud mit kezdeni. Nagyon fontos, hogy ezeket a hibákat ne hagyjuk rögzülni! Legjobb lenne, ha ott ülnénk a gyermek mellett, amikor gyakorol, vagy tanul, és megfigyelnénk a stratégiáját. Így hatékony segítséget tudnánk neki adni.
– egy gyermek számára rendkívül fontos, hogy szülei, tanárai elismerjék a munkáját, erőfeszítéseit! Ha ezt az elismerést csak egy “gép” adja meg neki, az érzelmi élete nem tud kiteljesedni. Természetesen nem lesz lelkibeteg, ha néha géphang simogatja virtuálisan a buksiját…
-a legtöbb oktatóprogram beállítható egy tudásszintre, de az egyéni különbségeket nem tudja kezelni. Nem elég intelligens ahhoz, hogy az előző feladatnál egy hajszállal nehezebbet adjon, és figyelembe vegye a gyermek terhelhetőségét. Egy jó pedagógus pontosan látja, hogy hol szükséges továbblépni, és mikor van szükség több gyakorlásra.
– a gyermek nem szerez közvetlen tapasztalatot az oktatóprogramokon keresztül, holott az 5-12 éves gyerekek leghatékonyabban akkor tanulnak, ha tapasztalhatóvá tesszük számukra a tananyagot.
– a programok egy adott választ várnak csupán, egy rövid igent, vagy nemet, esetleg egy meghatározás kipipálását. De nem ösztönzik a gyermeket arra, hogy elmélyítsék ismereteiket, vagy egy témának mélyebben utánajárjanak.
– a programtól nem lehet kérdezni, nem lehet vele kommunikálni, ami lételeme egy 5-12 gyermeknek.
– leszoktat a folyóírásról.
Összegzésként azt tanácsolnám, hogy igenis váljék a tanulás részévé az oktatóprogramok használata, hiszen előnyeit érdemes kihasználni! Azonban ne hagyjuk a gyermeket magányosan a számítógép előtt! ülni, hanem inkább együtt dolgozzunk a programokkal!
Végezetül szeretném bemutatni a magyar piacon elérhető három legnevesebb oktatóprogramot. Ezek mindegyike más-más célcsoportot szolgál ki.
1.Tantaki – osztályfokokra lebontva az általános iskolai tananyagot segít átadni. Sajnos a magyar tankönyvpiac kuszasága (na jó, nevezhetjük sokszínűségnek is) miatt nem könnyű a dolguk a program szerkesztőinek. Mi már jártunk úgy, hogy az adott osztályfok megrendelése után szembesültem vele, a mi tankönyvünk anyaga és a CD anyaga félig fedi csak egymást. Mielőtt megrendeled, érdemes pontosítani, milyen témaköröket dolgoz fel, és ezek szerepelnek-e a gyermeked tankönyvében is. Az anyagok nagyon érthetőek benne, és nem egyszer használták már a gimis gyerekeim is…főleg az alsósoknak készült nyelvtan, és a hatodikos fizika DVD-t….az alapokat kiválóan elmagyarázza. Mivel DVD-n érkezik, nem szükséges hozzá internet kapcsolat.
2. Okosdoboz – az oktatóprogramokhoz csak az interneten keresztül tudsz hozzáférni, így viszont nincs postaköltség, és nem fizetsz egy DVD-ért sem. Egyelőre csak az alsó tagozat számára elérhető. Inkább a gyakorlásra fekteti a hangsúlyt, nem magyaráz, hanem meglévő tudást aktivizál. Kifejezetten játékos módszerekkel dolgozik, így nem kötődik szorosan a tananyaghoz. A tanítókat letölthető óravázlatokkal segíti.
3. Varázsbetű – ez a programcsalád elsősorban olvasási zavarral küzdő gyerekeknek segít, ám tökéletesen használható olvasási zavarral nem küzdő gyerekek esetében is. Elsősorban azokat a részképességeket fejleszti, melyek az olvasáshoz szükségesek.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!