Egyszer fül- és szemtanúja voltam, amikor egy kislány és az édesanyja az uszodába érkeztek. A kislánynak láthatóan semmi kedve nem volt úszni, de engedelmesen vette elő a papucsát, közben megkérdezte: – Ki visz ma haza? – Apa jön érted, kitesz még angolra, aztán majd hazahozlak. Az az érzés suhant át az agyamon, hogy ez a kislány pusztán egy csomag a szülei számára, akit egész nap ide-oda pakolnak. Szinte semmit nem tud arról, mi történik majd vele egy óra múlva. Ha belegondolok, elég szorongató érzés lehet ez számára. Mi, felnőttek már rendelkezünk időérzékkel, tudjuk, milyen lesz várni egy órát, elég jól meg tudjuk szervezni, mit csinálunk másnap. Az 5-7 éves gyerekek mindezt csak tanulják. Fontos, hogy sok szemszögből mutassuk be nekik az idő fogalmát, segítsük őt, hogy egyre biztosabban tudjon tájékozódni az időt jelölő fogalmak között!
Mit tehetünk?
-
minden este meséljük el az adott nap eseményeit! Amit nem ismerünk, azt kérdezzük meg tőle, és ezt is szőjük bele a mesébe! (pl. kivel játszott aznap, mi volt az ebéd, stb)
-
legyen naptár a lakás jól látható helyén! Rajzoljuk bele, mikor mi fog történni! A Ki vagyok én? lapbook-ban nyomtatható naptárat találsz, sok kis képecskével
-
készítsünk játék órát! Figyeljük az idő múlását, és igyekezzünk elkapni az egész órákat! Ha éppen alkalmas, akkor hívjuk fel a figyelmét: nézd, most van hat óra! Jó, ha kötünk is valamit ehhez az időponthoz (pl. akkor legyen a vacsora)
-
játsszunk az idővel! Húzzunk fel stopper órát, és 5 percig pakoljunk, 5 percig fussunk, stb.
-
sok-sok mondóka, versike, mely az időbeli fogalmakat gyakoroltatja (Hétfőn egy szem makkot leltem, Hétfőn hetibe, Január elől jár, stb)
-
legyen napirendje a gyermekünknek!
-
készítsünk öröknaptárt! Ennek segítségével “egyben” láthatja az idővel kapcsolatos fogalmakat, és érzi azok periodikus változását.
A naptár elkészítése egyszerű. Négy részre osztunk egy A4-es kartonlapot, majd a 4 részt dekoráljuk. Az én ovisom a 4 évszakot választotta. Az egyes fogalmakhoz körlapokat vágunk, és beleírjuk az adatokat. Ezt elkészítettem nyomtatható változatban, ha szeretnéd egyszerűen tölts le a hírlevélből.
FELIRATKOZNI ITT TUDSZ.
Úgy készülj, hogy az ovisoknak még segítségre van szükségük, de az iskolások egyedül is elkészítik. Az ő naptárjukra a 4-es osztásnál az aktuális évszámot szoktam javasolni. (2014).
MÉG ÉRDEMES LETÖLTENED EZT A NAPTÁRAT IS.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág!
Szeretném letölteni az öröknaptárat, mit tegyek? (Már régebben feliratkoztam a hírlevélre).
Előre is köszönöm, Judit
Kedves Judit!
Április 23-ánn kaptál egy “Első hírlevelet”, abban van benne a naptár linkje is! 🙂
Kedves Virág!
Én is szeretném elkészíteni ezt az öröknaptárat, de ugye ez egy régebbi hírlevélben szerepelt így a letöltést nem találom sajnos. Hol találok sablont hozzá?
Köszönettel:
Erika
Szia!
A letöltető anyagok egyszerű megtalálásához készítettem egy videós segítséget.
Itt tudod megnézni:
https://www.youtube.com/watch?v=8IZpu8lTw8w
Remélem, így már sikerrel jársz!