Magyarországon legendásan sok probléma van a házi feladatokkal és az otthoni tanulással.
Egészen biztos vagyok benne, hogy tényleg mindenkinek hasznára válna, ha ennek mennyisége jelentősen csökkenne – ez nem vitás.
Viszont van még egy dolog, ami szerintem elég nagy hiányossága a magyar oktatásnak: a tanulásmódszertan átadásának szinte teljes hiánya!
Szerintem mindannyian szenvedtünk attól, hogy az iskolában nemigen kaptunk támpontokat arra nézve, hogyan tanuljunk meg egy hosszabb verset, hogyan készüljünk fel egy témazáró dolgozatra – de lehet, már az is nehezen ment, hogy egyetlen leckét önállóan megértsünk, és megtanuljuk visszaadni a lényeget belőle.
Akinek szerencséje volt, az ráérzett magától, sikerült jó irányba indulnia, vagy a szüleitől, nagyobb tesójától kapott hatékony segítséget ehhez.
Mások szenvedtek – “van esze, csak nem ott jár, ahol kéne” – nagyon szeretem az ilyen velős, tudományos alapokon meghozott diagnózisokat.
Az eszünket ugyanis meg kell tanítanunk arra, hogy ott járjon, ahol mi szeretnénk.
Ebben pedig nagyon sokat segít, ha megtanulunk tanulni.
Most ehhez hoztam segítséget.
A kártyák jó szolgálatot tesznek bárkinek, de vannak gyerekek, akiknek egyszerűen muszáj használniuk ahhoz, hogy megtanuljanak hatékonyan tanulni.
És hát persze nem is annyira a kártyák használatáról van szó, mert ezek csupán papírlapok, hanem azokról a tanácsokról, amiket ráírtam 🙂
Hogyan használd?
Először is, ha a gyermekednek szeretnél segíteni ezekkel a kártyákkal, akkor nem úszod meg, hogy pontosan megismerd, milyen módszerekkel tanul jelenleg: melyek ennek a tanulásnak az erősségei és a gyenge pontjai?
Az erősségeket meg kell szilárdítani, a gyenge pontokat pedig felcserélni más, jobban működő szokásokra!
Miután megismerted, hogyan is tanul a gyermeked, nézzétek át a kártyákat, és válasszatok ki hármat ezek közül, melyekről úgy gondoljátok, eddig hiányoztak a tanulási folyamatból, pedig szükség lenne rájuk!
Kezdjétek el alkalmazni! 🙂
Amikor már ez a három dolog rutinná vált a gyermeked számára, válasszatok újabb három kártyát, és ezeket is építsétek be a tanulási folyamatokba!
Eleinte nyilván többször át kell beszélni, mit mirt csinálunk, de később csak kiteszed a gyerkőc elé a kártyákat, és elég rápillanatania, hogy eszébe jusson, hogyan kezdje, miképpen folytassa, és hogyan fejezze be a munkát!
Ha szeretnéd letölteni a kártyákat, iratkozz fel a hírlevélre az alábbi űrlap kitöltésével!
Ha mélyebben, részletesebben érdekel a Tanulásmódszertan, kattints! Tanulásmódszertan – avagy, így tanulj meg tanulni!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!