Ismét egy táblás-dobókockás társasjátékot hoztam. Kisebb csoportokban játszhatjuk akár osztályban is. Annyi játéktáblára lesz szükségünk, ahányan játszani szeretnének.
Gyakorolható vele az összeadás, kivonás, pótlás, bontás, tízes átlépés. Tulajdonképpen mind egyszerre.
Nem kell hozzá más, mint a játéktábla, 2 db dobókocka és kupakok minden mennyiségben. A játéktáblát egyszerűen megrajzolhatjuk, de INNEN letölthető, nyomtatható. Dobókockája mindenkinek van, ugye? Kupakhoz nem nehéz hozzájutni, még akkor sem, ha mi magunk nem fogyasztunk kupakos italokat.
A kupakokat első lépésben egymásra kell ragasztanunk, a következő módon: legyen 1, 2, 3, 4, 5 db-os kupaktornyunk. Mindegyikből annyi darabra van szükség, amennyiszer a játéktáblára írjuk ezeket a számokat. A játéktáblát ugyanis mi alakítjuk, annyiszor írjuk rá az 1-5 számokat, amennyiszer szeretnénk.
A játék menete a következő:
- A játékosok maguk elé veszik a játéktáblát.
- Mindenki sorban dob a két kockával.
- A dobott számokat variálhatjuk. Lehet összeget, vagy különbséget lerakni.
- Az nyer, aki legelőször lepakolta az összes kupakját.
Példa: ha a játékos 2-t, illetve 4-t dob, választhatja, hogy összeadja a dobott számokat, és így összesen 6 kupakot tesz le. Leteheti 1 és 5, 2-4, vagy 3-3 formájában. Ha különbség szerint szeretné lerakni, akkor 4-2= 2, tehát két kupakot rakhat le. 1-1, vagy 1 db 2-es kupakot tehet le.
Ha még bírják a játékot, még egy menet indulhat azzal, hogy minden játékosnak fel kell vennie a kupakokat. A szabályok ugyanazok.
A kupakok válogatásánál szándékosan nem figyeltem arra, hogy egyforma méretűek vagy színűek legyenek. A lényeg a kupakok száma, nem pedig a méretük vagy színük.
Azért szeretem ezt a játékot, mert át kell lépni benne egy felsőbb, analógiás gondolkodási szintre, mégis újra meg újra visszalép a konkrét, tapasztalható valóságba. Nagyobb ovisokkal már simán játszható, de első osztályban sem unalmas, hiszen folyamatos gondolkodást igényel a nyerő stratégia kigondolása.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Nagyon tetszenek az ötletek, szeretnék belőlük válogatni és felhasználni.
Judit, ennek semmi akadálya:)
Köszönöm ezt a sok jól használható ötletet!!!!!!! Sokat segít a mindennapokban nekem mint óvónőnek az óvodában és mint gyógypedagógusnak a fejlesztésben.
Jó hogy vannak ilyen kreatív és segítőkész emberek:-)
Üdv Cseri
Kedves Cseri, nincs mit:)
Szeretnék gratulálni én is az újabb matekos játékodhoz. Sajnos az iskolaotthonos osztályomban a matek órákat más tanítja, így csak továbbítani tudom az ötleteidet. Ha az írás, olvasás gyakorlására, a szövegértésre, szótagolásra, szótő+ toldalékok-ra stb van ötleted, még jobban örülnék!!! Jövőre elsős leszek, azzal nincs gond, és már szemezek néhány lapbookoddal… de a másodikosok, harmadikosok küzdenek, illetve legalábbis én nagyon, mert van olyan hétfő, amikor úgy jönnek újra, hogy elfelejtik a múlt hetet is. Ők otthon nem tanulnak.
További sok sikert, ha nem írnék 🙂
Igyekszem, Éva! 🙂
Nagyon jo ez a kupakos jatek!Es hasznos!Egy kerdesem azert volna:Hogyan osztod szet a gyerekek kozt a kupakokat,pl ha ketten jatszak?Ki szeretnem probalni az osztalyomban.
Mindenki kap egy-egy adag kupakot – ez attól is függ, milyen számokat írsz a játéktáblára.