Akik régóta olvastok, tudjátok már, mennyire nagy hangsúlyt fektetek a színek ismeretére. Mire egy gyermek iskolába kerül, feltétlenül szükséges, hogy pontosan és jó tempóban tudja megnevezni őket. Gyerekeim közül ketten is színtévesztők. Ezt édesapámtól örökölték.
Sajnos az iskola első két osztályában gyakran kaptak amiatt rosszabb jegyet a dolgozataikra, hogy a “karikázd be pirossal, húzd alá zölddel” típusú feladatokat rendre elrontották. Ezért mi itthon nagyon sokat játszottunk a színekkel. S bár nem látom az ő szemükkel a világot, azt látom, hogy már mindketten felismerik a régebben tévesztett színeket. Soma azért még meg szokta kérdezni, hogy “ugye ez zöld?”, de ez már csak a megerősítésemet váró kérdés.
A színek tanulása legtöbbször egy természetes folyamat. Amikor beszélgetünk, avgy játszunk a gyermekünkkel, a kommunikáció során használjuk a színek megnevezését:
- de szép sárga a falevél!
- hozd ide nekem a kék építőkockát!
- ma a piros pulcsidat vedd fel!
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a diszlexia egyik első tünete is lehet, hogy a gyerkőc nem ismeri fel, illetve nem tudja pontosan megnevezni a színeket. Létezik olyan diszlexia-előrejelző teszt, ami abból áll, hogy bizonyos színű körlapok színeit kell sorolnia egymás után a gyermekünknek. Ha gyakran téveszti, vagy nem jó tempóban sorolja őket egymás után, akkor ez utalhat arra, hogy gondjai lesznek későbbiekben az olvasással. Természetesen ez nem egyenlő azzal, hogy diszlexiás lesz!
Tehát, ha gyermekünk 3-4 éves koráig nem tanulta meg a színek megnevezését, mindenképpen kezdjünk el tudatosan foglalkozni a színekkel!
Ehhez a játékhoz készültek a kártyák.
Először vegyünk elő egy doboz zsírkrétát, vagy színes ceruzát! Nyomtassuk ki az első 3 oldalt, és egyeztessük a kártyákon lévő kréta színét az igazi kréta színével! Először mi mutassunk rá a kártyára, majd a megfelelő színű krétára. Később a gyerkőc feladata legyen az egyeztetés!
A tárgyképek kártyáihoz (5-9 oldal) keressünk hasonló színű dolgokat a lakásban! “Nézd, a képen ez egy piros eper! Keressünk mi is piros dolgokat a hűtőszekrényben/gyerekszobában/játékok között, stb!”
A “Milyen színű ez az alma?” kezdetű kártyákat a megfelelő zsírkrétákkal párosíthatjuk. (9-16. oldal)
Ha a kis méretű zsírkrétákból két példányt nyomtattok, memóriajátékot is lehet játszani velük!
A Színek-tanulókártyákat a mai hírlevélből tudjátok letölteni!
KÉREM A HÍRLEVELET ÉS A LETÖLTHETŐ KÁRTYÁKAT!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
JÓ