Ahogy ígértem, úgy is lesz, a héten a szivárvány jelenségével foglalkozunk. Ma azt néztük át, hogyan gondolkoztak az emberek réges-régen a szivárványról?
Ebben segítségünkre volt a Mitológia című könyv. Jelenleg nem találtam könyvesboltot, ahol kapható lenne, pedig hiánypótló mű. A gyerekeim nagyon szeretik lapozgatni.
Természetesen elolvastuk a vonatkozó részeket, illetve az Ószövetségből Noé történetét.
Ehhez készültek ma sablonok. Először egy rövid szövegértés, majd a főbb pontjait a szivárványra másolták, tulajdonképpen jegyzetelést, vázlatírást gyakorolták vele. Készültek kis kártyák, amelyekre felírtam a párokat, ezt mondjuk nagyobb gyerekekre már simán rábíznám. Egyformára lehet színezni, majd memorizni lehet vele.
A szivárványok sablonját azért tettem bele, hogy ez alkalmat adjon más tantárgyak gyakorlására is. Mi angolra használtuk, Soma most tanulja a viszonyszókat, ezeket írtuk rá. Amikor már elég jól tudja, akkor félbevágható, és persze újra összeilleszthető, így egyfajta önellenőrzésre alkalmas. Szándékosan hagytam üresen, ide azt írtok, amit szeretnétek. Szorzótáblát, vagy amit szeretnétek. Másik tervem az volt, hogy szavakat írunk az egyik felhőbe, a másikba pedig azt, hogy a magyar helyesírás melyik elve érvényesül benne.
Kisebb gyerekeknek is felolvashatjuk Noé történetét, vagy kereshetünk más mesét, amelyben szerepel szivárvány. Velük színezzük ki a szivárvány sablont, tanuljuk meg a színek neveit!
Sajnos egy sima hétköznapon csak ennyire volt időnk
A sablonok szokás szerint szépen gyülekeznek, hogy a végén mappába ragasszuk őket.
Ebédre szivárvány tojást ettünk, spenóttal
Elkészítése nagyon egyszerű. Meg kell főzni a tojást, hagyományos módon, keményre. Aztán megpucoljuk őket, és félbevágjuk. Én kivettem a sárgáját, és külön kis tálkában összedolgoztam majonézzel, zöldfűszerekkel. Addig a fehérje ételfestékkel színezett vízben ázott.
Egy óra múlva kiemelhetjük a vízből, papírtörölközővel leitatjuk róla a nedvességet. Visszatöltjük bele a sárgáját, és kész 🙂
Ne feledd el, a hírlevélben találod a lapbook sablonjainak linkjét.
LE SZERETNÉM TÖLTENI A LABOOK SABLONJAIT, FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág,
a Libri-ben megtaláltam ezt a könyvet:
http://www.libri.hu/konyv/mitologia-3.html
üdv
Marcsi
Kedves Virág! Most találtam meg a könyvet a Libri oldalán.
De jó, belinkelnéd ide is? Én is kerestem, de nem leltem meg. 🙂
Na tessék 🙂 Köszönöm szépen!
Köszönöm! 🙂
Kedves Virág!
Nagyon tetszik a szivárvány lapbook (is). Mi is apró lépésekben haladunk a lapbook készítéskor, de minden kis időnek örülök, amit hasznosan, játékosan tanulva együtt tölthetek a gyerekekkel.
Esetleg ebből a könyvből az ide vonatkozó részt nem lehetne valahogy leírni? Vagy bemásolni…?
Anita, nem tudod mit kérsz tőlem:) Ez nagyon nagy munka lenne, mi csemegéztünk a könyvből, ami tele van képekkel, illusztrációkkal, és nem egy helyen van benne összefésülve minden, ami a szivárvánnyal kapcsolatos, hanem úgy kell bogarászni a tárgyjegyzéket. Erre is szuper kis gyakorlat volt ám! 🙂
Szuper, köszönjük!
Nincs mit, Lilla! 🙂
Hálásan köszönjük! Nagyon jó az ötlet és szokás szerint a kivitelezés!
Virág!
Kérlek írj arról, hogy miért tartod ezt a könyvet hiánypótlónak! Nekem számos mitológiai témával foglalkozó könyvem van régről, ezt nem ismerem. Mi az extraság ebben? Nálunk a különböző kultúrák mitológiáját kötetenként feldolgozó sorozat van meg.
Elég borsos az ára (bookline-on 11540-ért lehet rendelni), ezért érdekelne.
Köszi!
Ági
Kedves Ági!
Előre bocsátom, hogy nem ismerem a mitológiával foglalkozó könyvek nagy részét. Amikor nagyobb gyerekeim ötödikesek lettek, latint tanultak a gimnáziumban. Az első év anyagának nagy része a mitológiával volt kapcsolatban, és nagyon élvezték. A tanárnőjük rendszeresen bevitte az említett könyvet órákra, és ezt is használták. És ha egy ötödikes fiú ezt kéri karácsonyra…hát akkor annak a könyvnek érdemes utánajárni.
Ami nekem is nagyon tetszett benne: rengeteg jó minőségű kép, fotó. A jelentősebb népek mitológiája szerepel benne, nyilván nem egyforma részletességgel taglalva. A nyelvezete egyszerű, tehát egy 10-12 éves gyerek is élvezettel lapozgatja.
Nyilván érdemes kézbe venni, beleolvasni, akkor jobban el tudja dönteni az ember, megéri-e neki – mert az ára tényleg borsos.