A mai napunk nem egészen úgy alakult, ahogy elterveztem, kicsit összecsúsztak a programjaink. Azért is írom ezt meg, hogy lássátok, a lapbook, mint műfaj annyira tökéletes, hogy még ezt is elbírja. Nem kell vele rohanni, nem az a fontos, hogy minden nap teljesítsük az eredeti tervünket, sokkal inkább az a lényeg, hogy minden nap elővegyük az adott témát. Ma a szivárványra nemigen maradt időnk, így azon járattam az agyamat, hogyan tudnám mégis belecsempészni a napi tanulásba….
És egyszer csak kipattant a fejemből az ötlet. Éppen nyelvtant tanultunk, ami Somának nem annyira az erőssége – és akkor nagyon diplomatikusan fogalmaztam.
A mássalhangzó törvényeket tanultuk: teljes hasonulás/részleges hasonulás/összeolvadás/mássalhangzó rövidülés/kiesés – ebből született egy párosító játék mára.
Ha a te gyermeked nem ötödikes, akkor készítsétek el más témában a párosító játékot! Matematikában is jól alkalmazhatók a színkódok
- egy szám egy szín – lehet a feladat kitalálni, melyik szín melyik számot jelöli
- mondatfajtákat is jelölhetnek a színek, valamint szófajokat is
- ha éppen verset kell megtanulnotok, akkor a sor végi rímeket jelölhetitek különböző színekkel
A kisebbekkel rizst festettünk, ebből készült egy fejlesztő játék.
A rizs festése nagyon egyszerű. Nem kell hozzá más, mint
- rizs
- zárható nylon tasak (Dm-ben, Müllerben mindig kapható)
- 1 kiskanál ételfesték
- 1 kiskanál alkohol
A rizst beleöntjük a tasakba, majd rácsepegtetjük az ételfestéket és az alkoholt. Nem baj, ha nem egyenletesen éri, mert bezárjuk a tasakot, mert jól összerázzuk a tartalmát. A rázásban a két évesek is profik, hagyjuk rájuk a feladatot! Utána fél óra alatt papírtörlőn megszárítjuk.
A játékhoz szükségünk lesz egy flakonra, vagy átlátszó műanyag dobozra. Ebbe rétegezzük a rizst, illetve néhány aprócska tárgyat. A gyerekek feladata, hogy megkeressék ezeket anélkül, hogy kibontanák a dobozt.
Fejleszti a figyelmet, a vizuális alak-háttér differenciálást, és adott esetben a szókincset is. Tegyünk bele olyan dolgokat is, amelyek nincsenek az aktív szókincsében! Mondjunk a szavakkal mondatokat, meséljünk el egy mesét, melyben szerepelnek a tárgyak!
A Szivárvány Lapbook mai és előző napi sablonjait letöltheted a hírlevélből!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!