Az iskolai szorzótábla-tanulással valami nagy baj van. Ezt onnan tudom, hogy a másodikos gyerekek nagy részének gondja van a szorzótáblával…illetve dehogy a szorzótáblával! A szorzótábla számonkérésével. Az olyan felelésekkel, dolgozatokkal, amikor csak ötöst vagy egyest lehet szerezni, mert egy hiba már egyes. Meg azokkal a dolgozatokkal is, amikor 5 perc alatt kell 25 szorzás eredményét beírni. És az időkorlát olyan szorongást generál a gyerekekben, hogy a saját nevüket is képesek elfelejteni…
Egyelőre úgy néz ki, a pedagógiai módszerek nemigen fognak változni, marad az, hogy felkötjük a gatyamadzagot, és próbálunk segíteni a gyerekeinknek…
Mégis, hogyan tegyük? Hogyan lehetünk hatékonyak? Hogyan fogadja el tőlünk a segítséget?
Elsőként nézzük meg, hogyan tanulják-tanítják a szorzótáblát az iskolában!
A magyar iskolákban elsősorban az auditív és a vizuális csatornán keresztül folyik az oktatás már első osztálytól kezdve.
Ráadásul ezeken a csatornákon is nagyon kevés eszközzel ismerkednek meg a gyerekek, jószerivel hangosan kántálják (nagyon fontos, és jó ez a módszer, de kevés) illetve a munkafüzetben oszlopszámra írják a megoldást. Hát általában ennyi.
Ha nálatok ennél több csatornán, több eszközzel is dolgoznak, akkor gyanús, hogy alapítványi suliba jár a gyerek, vagy külföldön éltek.
Most nézzük meg, hányféle csatornán tanulhatnának a gyerekeink!
Biztosan hallottál már arról, hogy vannak,
- akik vizuális típusok – nos, ők a képeken, látott dolgokon keresztül tanulnak a legkönnyebben
- mások inkább az auditív típushoz tartoznak – és gyorsan képesek megjegyezni mindazt, amit hallanak.
- és olyanok is élnek közöttünk, akik taktilis-kinesztetikus csatornán keresztül tudnak a leghatékonyabban tanulni – ők az állandó firkálók, matatók az iskolában. Nekik fontos lenne, hogy mindent megtapasztaljanak, megérintsenek, csakhogy ezt a csatornát a magyar iskolarendszer mintha nem ismerné.
És persze a legtöbb ember az összes csatornát szívesen használja, sőt, az egyes életkoroknak is megvan a jellemző tanulási csatornája.
Első számú tanulság: használjuk az összes tanulási csatornát, és használjunk minél több eszközt az egyes csatornákhoz! Hogyan? Hát így—->
Vizuális csatorna:
Nyomtassunk egy teljes szorzótáblát az íróasztalra! Az aktuálisan megtanulandó szorzótáblát pedig tegyük a tolltartójába, és persze legyen egy az autóban is!
Készíthetünk tányéralátétet is, egyszerűen lamináljunk egy lapot, amin rajta van a szorzótábla.
Természetesen te ismered a legjobban a gyermekedet, te tudod, hol látja a leggyakrabban.
A memóriakártya és a dominó is részben vizuális csatornát erősíti.
Auditív csatorna:
A lényeg, hogy a gyermek sokat hallja a szorzótáblát. Fel lehet mondani a telefonra, hallgassuk reggel suliba menet! Találjunk ki rímeket, rövid versikét a szorzótáblához!
Innen letölthetsz egy dominót, mely rövid versikékkel tanítja a szorzótáblát. Játsszatok vele sokat, mindig mondjátok hangosan is!
Taktilis-kinesztetikus csatorna:
Van egy rossz hírem: a legtöbb másodikos gyermek még ezt a csatornát használja a legtöbbször tanulás során. Mi ebben a rossz? Hogy az iskolában alig van jelent….
Egy másodikos gyermek még szereti megfogni, tapogatni, mozgatni a körülötte lévő világot – még akkor is, ha ez egy olyan elvont dolog, mint a szorzótábla.
Ezért aztán használjunk
- babszemeket,
- kupakokat,
- gyöngyöket,
- tojástartót,
- fűzőcskét
- kártyákat
- bingót
- és mindenféle játékot, amit meg lehet fogni!
Tanítsuk a szorzótáblát mozgáson keresztül! Nézd meg a videót ITT!
Végül egy ötlet, amit akár 30 fős osztályban is játszhattok fennforgás és hangzavar nélkül:
Végy egy gombolyag fonalat, és fogd meg a végét! Mondj egy szorzást, és dobd a fonalat valakinek a gyerekek közül. Aki elkapja, megmondja az eredményt. Majd ő mond egy szorzást, és tovább dobja a gombolyagot. Amikor a végére értünk, újra elindul a kör, most visszafelé. Játszhatjuk úgy is, hogy mindenkinek meg kell jegyeznie, milyen eredményt mondott, és milyen feladványt adott tovább, és a felgombolyításkor is ezeket kell mondania. Így fejlődik az emlékezet is.
HASZNOS LINKEK
Ha szeretnéd letölteni a játékokat, akkor iratkozz fel a hírlevélre! Holnap egy csokorba gyűjtve ismét elküldöm mindegyiket.
FELIRATKOZOM!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!